Krotkie, łacińskie teksty.

Co trzeba dodać, usunąć, poprawić w tym forum i serwisie?
vetus
Civis Latinus
Posty: 38
Rejestracja: sob 18 mar 2006, 16:47

Krotkie, łacińskie teksty.

Post autor: vetus »

Pozwolę sobie zauważyć, że na tym zacnym, przemiłym łacińskim forum brakuje mi ...łaciny. Proponowłbym osobny dział działający (ups) na zasadzie "Poczytaj sobie po łacinie". Mam na myśli krotkie, dziesięcio, maksymalnie pietnasto zdaniowe czytanki, dowcipy, na poziomie, który angliści okreslają jako upper intermediate, (coś na wzór starego podręcznika L.G. Alexandra Practice and Progress) a które każdy mógłby dostarczyć, z podaniem żródła oczywiście. Taki pomysł wydaje mi się dydaktycznie zasadny. Skoro "Cała Polska czyta dzieciom", więc my również sobie poczytajmy... a matariału nie brakuje. Sam gotowym coś podrzucić.
Awatar użytkownika
jilly
Tribunus militum
Posty: 110
Rejestracja: śr 15 cze 2005, 23:34
Lokalizacja: Wawa
Kontakt:

Post autor: jilly »

hmm to nie jest strona o łacinie, tylko forum, na którym mówimy o łacinie, po łacinie o antyku itp czytanek mamy dość w książkach ;)
LINGUA LATINA PULCHERRIMA OMNIUM LINGUARUM EST!!!!!!!
www.ancient-center.prv.pl
vetus
Civis Latinus
Posty: 38
Rejestracja: sob 18 mar 2006, 16:47

Post autor: vetus »

Po łacininie to chyba tak za bardzo nie mówimy. Dział Latine loquamur cieniutki, oj cieniutki.
Pojecie "czytanka" żle się kojarzy, rzeczywiście szkoła i dziecinada, więc zamienię to na "łacińskie teksty", nawet o tematyce współczesnej, takie, których nie ma w szkole. (Broń Boże "Galia est omnie divisa...") Na przykład o tym jak się robi dzieci, dlaczegu kura pije a nie siusia, i jaka jest róznica między organizmem onanisty a onanizmem organisty... zycie, samo życie.
Łacina to nie tylko antyk i kwestia jak będzie passivum futurum conditionalis w trzeciej osobie liczby mnogiej od colleare. (cf Gombrowicz - Ferdydurke)

Veniam da mihi. Rzeczywiście są tu teksty, ale nie o takie mi chodzi.
Heliotis
Quaestor
Posty: 257
Rejestracja: sob 29 kwie 2006, 23:31
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Heliotis »

Hoc consilium bonum esse mihi videtur. Cogitasne tamen solis de fragmentis ex aliis fontibus extractis? Fortasse possimus etiam ioca, textus transaltionesve a nobis factae vel scriptae hic ponere?
...Sic habebis gloriam totius mundi; ideo fugiet a te omnis obscuritas.
Hic est totius fortitudinis fortitudo fortis...

***
wen ubunge ist besser wenne kunst.
vetus
Civis Latinus
Posty: 38
Rejestracja: sob 18 mar 2006, 16:47

Post autor: vetus »

Ita est. In re ipsa. De fragmentis ex aliis fontibus extractis cogito, vel ioca et omnia quae de vita hodierna narrant. Haec sicut exposui. Res digna est ut eam consideremus. Deliberate hoc. Incipiamus!
Awatar użytkownika
jilly
Tribunus militum
Posty: 110
Rejestracja: śr 15 cze 2005, 23:34
Lokalizacja: Wawa
Kontakt:

Post autor: jilly »

Iudex in iudicio: "Cur hoc autocinetum furatus es?"
Reus: "Cum esset ad coemeteri portam, autocineti dominum mortuum esse putavi"
LINGUA LATINA PULCHERRIMA OMNIUM LINGUARUM EST!!!!!!!
www.ancient-center.prv.pl
Awatar użytkownika
Martinus Petrus Garrulus
Proconsul
Posty: 2556
Rejestracja: ndz 19 lut 2006, 23:18
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Martinus Petrus Garrulus »

sed videte: si incipiatis Latine loqui, si scribatis Latine nuntios suos alii vobis Latine respondeant... sed si tantum Polonice scribitis, quid exspectatis?

Nolite rogare cur pars Fori "Latine Loquamur" non sit tam magnifica, sed facite eam magnificiorem esse. Agendum est non tantum disputandum rogandumque "cur non sit ita".

Etiam et tu, Vetus mi carissime, topicum hunc nuntio Latino incipere poteras...
Nulli parcit hiems, nullus quoque frigore gaudet,
donec Ver veniat nos foveant pueri!
ODPOWIEDZ