plan nauki – co dalej?

Pomoc w rozwiązywaniu innych zadań (poza tłumaczeniem i gramatyką).
kicior99
Civis Latinus
Posty: 31
Rejestracja: czw 20 lip 2017, 01:20
Lokalizacja: Durnovaria

plan nauki – co dalej?

Post autor: kicior99 »

Powoli kończy mi się podręcznik (Familia Romana – Lingua Latina per se illustrata), który uzupełniam lekturą Fabulae Syrae i luźnymi tekstami z Łaciny bez pomocy Orbiliusza i Cambridge Latin Course. Gramatyka – Wikarjak, Jurewicz i Wheelock, przegadany ale dobry. Zabrałbym się za Roma Aeterna, ale na forach (głównie angielskojęzycznych) piszą, że jest ogromny przeskok w poziomie między pierwszym a drugim tomem Ørberga. Mam więc kłopot: jaki kurs dla średniozaawansowanych przerobić, by się nie zniechęcić i później spokojnie kontynuować LPSI? Taki, który głównie ugruntowałby wiedzę gramatyczną jednocześnie ćwicząc rozumienie tekstu? Jestem już dość wiekowy, po 50, zatem galopowanie z materiałem już mnie tak nie bawi jak kiedyś, a raczej męczy, w końcu mózg się zużywa :) Dodam, że moim celem jest opanowanie łaciny (przez ok. 2 lata) do tego stopnia, by pisać teksty na łacińskiej Wikipedii. Z wykształcenia jestem filologiem fińskim, więc nie boję się trudności językowych (choć uważam, że łacina jest sporo trudniejsza, w fińskim najgorzej zapamiętać oderwane od rzeczywistości indoeuropejskiej słówka, co w łacinie jest dość proste, sama gramatyka fińska jest o niebo łatwiejsza, może jest 18 przypadków ale jedna deklinacja, na upartego dwie – przednia i tylna). Kurs może być po polsku, angielsku, niemiecku, francusku, rosyjsku bądź też szwedzku lub norwesku (po fińsku nic ciekawego nie widziałem), zatem mogą to również być nieznane szerzej "wynalazki" :)

Z góry dziękuję.
Kiciorus Durnovariensis
Virgo1980
Peregrinus
Posty: 8
Rejestracja: pt 02 lut 2018, 12:06
Kontakt:

Re: plan nauki – co dalej?

Post autor: Virgo1980 »

Kicior. Jestem pod wrazeniem. ja przerabiam podrecznik do lektoratu laciny, ktorego nie lubisz. a zaczynalem od podrecznikow "Disce Latinae" w szkole sredniej. W dodadatku wkuwam slowka ze slownika Kumanieckiego i Plezi. Bylem na filologii klasycznej na UW mam zamiar zaczac z powrotem na UKSW. Czytam tez Biblie Sacra Vulgata, teksty klasyczne Cezara, Cycerona, poezje Katullusa. Opisz do mnie. porozmawiamy na ten temat. Pozdrawiam
Quidquid agis, prudenter agas et respice finem. :D
karolwojtecki
Peregrinus
Posty: 2
Rejestracja: ndz 25 lut 2018, 14:57
Kontakt:

Re: plan nauki – co dalej?

Post autor: karolwojtecki »

Ja także zaczynałem od Disce Latinae w liceum. Nie byłem natomiast wtedy tak mocno przekonany do łaciny, pare lat temu obudziło się we mnie zainteresowanie tym językiem i uczyłem się głównie z różnych źródeł na internecie (youtube, facebook itp)
A casu ad casum - Slimetrol
ODPOWIEDZ