Mit o Romulusie i Remusie a ekspansja Rzymu

Pomoc w rozwiązywaniu innych zadań (poza tłumaczeniem i gramatyką).
Laetitia
Peregrinus
Posty: 1
Rejestracja: pt 06 maja 2011, 10:51

Mit o Romulusie i Remusie a ekspansja Rzymu

Post autor: Laetitia »

Mam stworzyć wypracowanie na podstawie frag, Dziejów Liwiusza, a dokładniej porównac dwie tradycje mitu o Romulusie i Remusie dotyczace sporu o sukcesje i dlaczego ta druga (" Remus, kpiąc sobie z brata, przeskoczył nowo budujący się mur, a wtedy zabił go gniewnie Romulus, dodając ostrzegawcze słowa " Tak zginie w przyszłości każdy, kto przekroczy moje mury" w ten sposób Romulus objął władze królewską, a założone miasto nazwano imieniem założyciela" ) bardziej rozpowszechnila sie w epoce eksapnsji Rzymu .
Nasuwa mi się myśl, że to właśnie ta wersja mitu rozpowszechnila sie w czasie ekspansji mitu, gdyż zawarta jest w niej przestroga,że każdy kto odważy się zaatakować Rzym poniesie śmierć jak Remus. Rzymianie bedą chronić swojej ojczyzny,kochają ją i posuną się nawet do zbrodni dla dobra kraju. Czy dobrze to zinterpretowałam czy może chodzi o całkiem co innego?
Fluvius Magnus
Tribunus popularis
Posty: 470
Rejestracja: ndz 13 mar 2011, 13:05
Lokalizacja: Vratislavia

Re: Mit o Romulusie i Remusie a ekspansja Rzymu

Post autor: Fluvius Magnus »

Interpretacja sprawia wrażenie najbardziej oczywistej, najprostszej i w sumie całkiem sensownej, myślę, że nie byłoby się do czego doczepić. O ile oczywiście nie jest to jakaś bardzo poważna praca naukowa.
ODPOWIEDZ