Jak przeczytać bajkę

Pomoc w rozwiązywaniu innych zadań (poza tłumaczeniem i gramatyką).
viki93
Peregrinus
Posty: 3
Rejestracja: ndz 20 lut 2011, 19:03

Jak przeczytać bajkę

Post autor: viki93 »

Witajcie!

Muszę nauczyć się czytać bajki, ale nie do końca wiem jak obejść się z akcentami w heksametrze daktylicznym.
Oto treść:

Peras imposuit Iuppiter nobis dusas:
propriis completam vitiis post tergum dedit,
alienis ante pectus suspendit gravem.
Hac re videre nostra mala non possumus
alii simul delinqunnt, censores sumus.

1. Czy pogrubione w pogrubionych frazach powinienem przedłużyć czytanie samogłoski, czy może podnieś głos? Nie wiem czym jest tu dokładnie akcent.
2. Czy występuje tu tzw. cenzura (coś o tym czytałem na wikipedii). Jeżeli tak, to czy moglibyście mi podać gdzie powinienem zrobić przerwę?
3. Czy końcówki wersów akcentuje się jakoś inaczej, np. podnosząc głos?
4. Jak powinno się wymawiać słowo delinquunt? Delinkwunt?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc
Awatar użytkownika
Alopex Lagopus
Praetor
Posty: 834
Rejestracja: czw 18 lis 2010, 18:35

Re: Jak przeczytać bajkę

Post autor: Alopex Lagopus »

Oj...
mogę spytać, skąd takie zadanie? Bo heksametr daktyliczny to nie jest z całą pewnością, a senar jambiczny to taka miara, której nawet ja nie miałem na zajęciach metryki.

Poezję iloczasową w naszym systemie (my iloczasu nie mamy w polszczyźnie) oddaje się przez rytmiczne akcentowanie. Mniejsza o to, jaką ma to rację bytu - taka jest tradycja.

Na słowo "wikipedia" jestem uczulony. Opieraniem się na czymś takim lepiej się nie chwalić.
Cezury w czymś takim wytępują po piątym elemencie (czyli po: -suit; -letam; pectus; nostra; mala; -linquunt)

delinquunt - w zależności od przyjętej wymowy: [delikwunt] (trad.) albo [delikłunt] (rest.)
Uwaga: Ponieważ liczba użytkowników, którzy nie czytają podstawowych założeń regulaminu, sukcesywnie wzrasta, posty szczególnie irytująco łamiące zasady będą kasowane. Bez względu na żadne płacze i protesty.
Pozdrawiam.
AL
sigismvndvs
Peregrinus
Posty: 10
Rejestracja: ndz 23 paź 2011, 16:36

Re: Jak przeczytać bajkę

Post autor: sigismvndvs »

Mam małą wiedzę, ale czy nie powinno się tego słowa wymawiać "de-lin:-kwu-unt:"?
Fluvius Magnus
Tribunus popularis
Posty: 470
Rejestracja: ndz 13 mar 2011, 13:05
Lokalizacja: Vratislavia

Re: Jak przeczytać bajkę

Post autor: Fluvius Magnus »

sigismvndvs pisze:Mam małą wiedzę, ale czy nie powinno się tego słowa wymawiać "de-lin:-kwu-unt:"?
"deːlɪŋkwʊnt" jeśli mam być dokładny :D
Awatar użytkownika
Alopex Lagopus
Praetor
Posty: 834
Rejestracja: czw 18 lis 2010, 18:35

Re: Jak przeczytać bajkę

Post autor: Alopex Lagopus »

Mam małą wiedzę, ale czy nie powinno się tego słowa wymawiać "de-lin:-kwu-unt:"?
Oczywiście - przepraszam. Mea culpa! :D
Uciekło mi to n...

Fluwiuszu, nie uważasz, że stosowanie alfabetu fonetycznego, żeby uczyć tych, którzy alfabetu fonetycznego raczej nie znają lekko mija się z celem?
Uwaga: Ponieważ liczba użytkowników, którzy nie czytają podstawowych założeń regulaminu, sukcesywnie wzrasta, posty szczególnie irytująco łamiące zasady będą kasowane. Bez względu na żadne płacze i protesty.
Pozdrawiam.
AL
Fluvius Magnus
Tribunus popularis
Posty: 470
Rejestracja: ndz 13 mar 2011, 13:05
Lokalizacja: Vratislavia

Re: Jak przeczytać bajkę

Post autor: Fluvius Magnus »

Alopex Lagopus pisze:Fluwiuszu, nie uważasz, że stosowanie alfabetu fonetycznego, żeby uczyć tych, którzy alfabetu fonetycznego raczej nie znają lekko mija się z celem?
Gdyby to forum miało uczyć, to byłoby tu kilkadziesiąt wątków i paręnaście kont :wink: dlatego zakładam, że nie zawsze o to chodzi :D
ODPOWIEDZ