rozszerzona matura z łaciny 2012

Pomoc w rozwiązywaniu innych zadań (poza tłumaczeniem i gramatyką).
hortensia
Peregrinus
Posty: 2
Rejestracja: śr 09 maja 2012, 20:59

rozszerzona matura z łaciny 2012

Post autor: hortensia »

Witam. Nie uczyłam się łaciny w szkole, ale postanowiłam zdawać ją na maturze. Ucząc się do matury zauroczyłam się w tym języku;) Bardzo mnie ciekawi jak mi poszło, ale wyniki dopiero 30 czerwca. Może ktoś kto się zna chciałby ją rozwiązać?:) Nigdzie nie ma klucza ani odpowiedzi:( Język mało znany, a szkoda.

Pozdrawiam wszystkich miłośników łaciny!:):):)
hortensia
Peregrinus
Posty: 2
Rejestracja: śr 09 maja 2012, 20:59

Re: rozszerzona matura z łaciny 2012

Post autor: hortensia »

tutaj jest link do matury, bo z tych łacińsko-maturalnych emocji zapomniałam go zamieścić;)

http://www.cke.edu.pl/images/stories/00 ... %20_pr.pdf

Bardzo mi zależy;)
Awatar użytkownika
Alopex Lagopus
Praetor
Posty: 834
Rejestracja: czw 18 lis 2010, 18:35

Re: rozszerzona matura z łaciny 2012

Post autor: Alopex Lagopus »

Hmm... sam nie zdawałem matury z łaciny. Pamiętam natoamist, że chyba po pierwszym roku zajrzałem do arkusza i... no nieważne :D. MOże lepiej bez dalszych komentarzy wrzucę tu to, co napisałem w związku z pierwszą częścią.

I.
Cum Caesar veniret in Galliam, alterius factionis principes erant Haedui, alterius Sequani.
Marco ea epistula mittenda erat.
Ego multos libros habeo.
Plato ? - nie mam pojęcia o co chodzi. Od biedy można zamienić totius Graeciae na tota Graecia, ale to niewiele zmienia w gramatyce zdania. Chociaż z drugiej strony...
Nulla belluarum est prudentior quam elephantus (elephans).

II.
1. mentiar
2. (po długim namyśle) intellegatis - zdanie skutkowe, w którym koniec oddziaływania skutku nie jest określony. Ale tu można by podyskutować, bo zdania tego typu zwykle są kłopotliwe...
3. esset
4. pervenerat
5. profectus sum

III.
1. C
2. D
3. A
4. B
5. A

IV.
1. iustus
2. tenere
3. nocte (ciekawe, czy uznaliby nox/noctu - teoretycznie przecież to możliwe...)
4. imperatorem
5. Romae

Niech ktoś jeszcze pokaże swoje wyniki - wolałbym, żeby nie wyszło, że tylko ja tak naprawdę nie umiem łaciny :D
Swoją drogą, czy ktoś orientuje się, kto z polskich klasycznych personalnie odpowiedzialny jest za układanie tych matur? Jest tutaj parę momentów, które na poziomie rozszrzonym mogliby sobie darować...

PS. A posty łączymy... (to już tak na marginesie:))
Uwaga: Ponieważ liczba użytkowników, którzy nie czytają podstawowych założeń regulaminu, sukcesywnie wzrasta, posty szczególnie irytująco łamiące zasady będą kasowane. Bez względu na żadne płacze i protesty.
Pozdrawiam.
AL
Awatar użytkownika
Ensis
Civis Romanus
Posty: 82
Rejestracja: wt 31 mar 2009, 21:34

Re: rozszerzona matura z łaciny 2012

Post autor: Ensis »

Na rozszerzoną bym się nie odważył, ze względu na zdecydowanie za małą ilość czasu na jej rozwiązanie :/ W każdym razie gratuluję odwagi i oby wyniki były zadowalające.
ODPOWIEDZ