Pomoc w doborze podręcznika {z kluczem odpowiedzi}

Pomoc w rozwiązywaniu innych zadań (poza tłumaczeniem i gramatyką).
Mirea
Civis Romanus
Posty: 73
Rejestracja: pn 21 mar 2016, 15:06

Pomoc w doborze podręcznika {z kluczem odpowiedzi}

Post autor: Mirea »

Witam!
Nie jestem pewna, jaki tytuł dać wątkowi, ale ten niech już zostanie, bez względu na to, jak brzmi. Łatwiej będzie innym znaleźć, gdyby szukali tego, co ja - a o to przecież chodzi. ;)
No więc przejdźmy do sedna sprawy. Uczę się łaciny około półtora roku samodzielnie i o ile rozumienie nie sprawia mi większych problemów, to mam kłopoty z tłumaczeniem na łacinę. Zauważyłam, że coś pominęłam albo źle napisałam i orientuję się zwykle, ale zbyt późno. Czasem zdarza mi się "odkryć", że coś źle napisałam dopiero następnego dnia. Zastanawiam się, jak to wyeliminować. Jakoś ma pewno się da. Poza tym, z językiem angielskim było to samo, teraz zaś jest lepiej. ; )
A więc, moje pytanie brzmi następująco: czy znacie jakieś podręczniki, które mają na końcu klucz odpowiedzi oraz skupiają się na tłumaczeniu na łacinę? Bez różnicy, czy angielskie czy polskie. Dobrze byłoby jednak, gdyby moża było taki podręcznik ściągnąć w formie PDF, ale wymogiem to nie jest.
Dziękuję z góry za odpowiedzi. ;)
LVCVS
Civis Latinus
Posty: 35
Rejestracja: ndz 20 mar 2016, 12:50

Re: Pomoc w doborze podręcznika {z kluczem odpowiedzi}

Post autor: LVCVS »

Zauważyłam, że coś pominęłam albo źle napisałam i orientuję się zwykle, ale zbyt późno. Czasem zdarza mi się "odkryć", że coś źle napisałam dopiero następnego dnia.
Ha! Też tak mam.

Jeśli chodzi o podręcznik, to raczej nie pomogę.
Myślę o innej metodzie. Niech inni, bardziej doświadczeni korygują nasze błędy. Trzeba pisać na forach, albo na czatach, wdawać się w rozmowy na wszelkie możliwe tematy po łacinie. Są takie miejsca w internecie pełne ludzi gotowych pomagać w taki właśnie sposób. I ludzie ci są często wyjątkowo i zadziwiająco cierpliwi dla swoich niedouczonych rozmówców. Z mojego doświadczenia wiem, że chociaż ta metoda jest mocno stresująca (trzeba często szybko reagować poprawną odpowiedzią), to wartościowa. Potem, po zakończonej rozmowie można sobie wszystko na spokojnie przejrzeć i przeanalizować.
Wiem, że to nie jest odpowiedź, ale chciałem się tym spostrzeżeniem podzielić. :wink:
Mirea
Civis Romanus
Posty: 73
Rejestracja: pn 21 mar 2016, 15:06

Re: Pomoc w doborze podręcznika {z kluczem odpowiedzi}

Post autor: Mirea »

Chociaż nie jestem sama. ;)
Ja myślałam o tym, aby po prostu tłumaczyć tekst, a potem kolejnego dnia próbować go przetłumaczyć od nowa na łacinę oraz porównywać z oryginałem, no ale nie wiem, jak to będzie działać. Chociaż takie rozmowy mogą być ciekawe, jednakże jakoś dziwnie się czuję, gdy mam zaczynać konwersacje, kiedy wszyscy inni dobrze operują językiem. Poza tym, to forum trochę przymiera i rozmowy po łacinie dawno nie były prowadzone.
Lepsza jakaś odpowiedź niż żadna. ;)
LVCVS
Civis Latinus
Posty: 35
Rejestracja: ndz 20 mar 2016, 12:50

Re: Pomoc w doborze podręcznika {z kluczem odpowiedzi}

Post autor: LVCVS »

Polecam podręczniki takie:
Hans Oerberg "Lingua latina per se illustrata". Ten przerabiam z córką. PDFa mam, mogę dać, ale tylko pierwszą część.
G. J. Adler "A Practical Grammar of the Latin Language" https://books.google.pl/books?id=GJgAAA ... _mylibrary. Tego jadę sam (jak się zmobilizuję ;))
Klucz do odpowiedzi w nich, nie wiem, czy jest - nie szukałem. Proszę sobie sprawdzić.
Polecam, bo wiem, że są doskonałe. Oczywiście uczą od podstaw, które już bardzo dobrze opanowałaś, a nawet jesteś o wiele dalej, dlatego, jeśli zechcesz z nich korzystać, możesz zacząć od środka, albo ewentualnie dla powtórki i utrwalenia od początku.
Ponadto oczywiście https://www.youtube.com/channel/UCEekt9 ... Gq6XUlRSIg. Ten gość nie tylko uczy słuchania, ale także poleca mnóstwo wartościowych źródeł do nauki. Można mu zaufać.
Wiem, że to nadal nie jest odpowiedź, jakiej oczekiwano... :| :wink:
ODPOWIEDZ