Zestaw dla już nie początkującego

Pomoc w rozwiązywaniu innych zadań (poza tłumaczeniem i gramatyką).
Horologium
Peregrinus
Posty: 22
Rejestracja: sob 28 lut 2015, 11:37

Zestaw dla już nie początkującego

Post autor: Horologium »

Dzień dobry! Zbliżają się wakacje (co prawda jeszcze dwa tygodnie sesji, począwszy od dzisiaj), więc warto te trzy miesiące jakoś wykorzystać. Planuję je poświęcić m.in. na łacinę i grekę. (Post o grece umieszczony jest tutaj: viewtopic.php?f=23&t=8124). Problem z łaciną mam taki, że nie wiem, jak mam się za nią zabrać, bo początkującym już od dawna nie jestem.

Mój pierwszy kontakt z łaciną to były lekcje w I klasie liceum, jedna godzina tygodniowo przez cały rok. Niewiele przerobiliśmy, jedynie I, II oraz III deklinację oraz odmianę przymiotników w stopniu równym, a także trochę zaimków, czas teraźniejszy (strona czynna i bierna), czas imperfectum oraz futurum I czasownika. Mała ilość przerobionego materiału spowodowana była głównie tym, że tłumaczyliśmy też teksty o tematyce medycznej (co trwało często w nieskończoność). Korzystaliśmy z podręcznika "Porta Latina", który nie bardzo mi przypadł do gustu.

Po dwóch latach przerwy spotkałem się ponownie z łaciną na studiach farmaceutycznych. Tutaj zdecydowanie więcej przerobiliśmy, ale nie było tak źle, bo mam w indeksie 5,0. Jedyne, jak dla mnie, nowości, to: deklinacje IV oraz V, stopniowanie przymiotników, tworzenie przysłówków, liczebniki, coniunctivus. Problemu z nauką łaciny jakoś nie miałem.

Coś już umiem, ale to ciągle za mało. Dlatego też chcę porządnie się wziąć za tę łacinę, mając już jakieś konkretne podstawy. Problem w tym, że nie wiem do końca, z czego korzystać - dlatego też zwracam się do Was, forumowicze. Posiadam następujące materiały:
- "Język łaciński. Podręcznik dla lektoratów szkół wyższych", O. Jurewicz i in., PWN;
- "Gramatyka opisowa języka łacińskiego", J. Wikarjak, PWN;
- "Krótka gramatyka języka łacińskiego", M. Wielewski, WSiP;
- "Słownik polsko-łaciński", L. Winniczuk, PWN;
- "Słownik łacińsko-polski", J. Korpanty, PWN;
- "Lingua Latina. Łacina bez pomocy Orbiliusza", L. Winniczuk, PWN (w PDF-ie).
Sądzę, że z tych materiałów da się wiele wycisnąć, pytanie tylko, w jaki sposób? Czy mógłby ktoś się wypowiedzieć na ten temat? Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam. :)

PS. Słyszałem też o "Gramatyce łacińskiej" M. Auerbacha i K. Dąbrowskiego (Ossolineum), oraz o "Lingua Latina per se illustrata" - co sądzicie o tych podręcznikach?
Horologium
Peregrinus
Posty: 22
Rejestracja: sob 28 lut 2015, 11:37

Re: Zestaw dla już nie początkującego

Post autor: Horologium »

Jest tu kto??? :?
Horologium
Peregrinus
Posty: 22
Rejestracja: sob 28 lut 2015, 11:37

Re: Zestaw dla już nie początkującego

Post autor: Horologium »

Halooo, jest tu kto? Czy to forum umarło? :?
ODPOWIEDZ