szukam dzieł polskich autorów po łacinie

Miejsca w sieci związane z łaciną lub historią i kulturą starożytnego Rzymu.
bandziol20
Peregrinus
Posty: 11
Rejestracja: pt 25 paź 2013, 12:38

szukam dzieł polskich autorów po łacinie

Post autor: bandziol20 »

Interesują mnie czy są i jakie. Specjalnie interesuje mnie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Czy w ogóle zostało to przetłumaczone ? czy jest na necie ? Bardzo mi zależy na tym, co moglibyście ewentualnie poradzić.

PS. Nie wiem, czy to odpowiednie miejsce na tym forum, ani nie wiem czy też już był taki temat. Jeśli tak, to przepraszam, ale trudno sprawdzić, bo forum bardzo przepastne. W razie czego proszę przeszczepić.
Awatar użytkownika
Alopex Lagopus
Praetor
Posty: 834
Rejestracja: czw 18 lis 2010, 18:35

Re: szukam dzieł polskich autorów po łacinie

Post autor: Alopex Lagopus »

bandziol20 pisze:Specjalnie interesuje mnie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Czy w ogóle zostało to przetłumaczone ? czy jest na necie ? Bardzo mi zależy na tym, co moglibyście ewentualnie poradzić.
Odpowiem tak: Z dzieł autorów polskich, z tego co wiem żadne nie ukazało się w tłumaczeniu na łacinę w całości - raczej nie będzie ich na necie. Nieliczne utwory poetyckie, które ktoś przełożył na język łaciński (m.in. sonety Mickiewicza, coś ze Słowackiego, Lokomotywa Tuwima) są rozsiane po różnych czasopismach i trzeba tam ich szukać.

ALE: (i tu masz szczęście) z dziesięć lat temu w Warszawie wydano książkę pt. (bodajże) "Z Rzymu do Rzymu" - zbiór esejów filologów klasycznych nt. twórczości Sienkiewicza (pod red. J. Axera) - w której zamieszczono kilka urywków właśnie z "Quo Vadis" w łacińskim przekładzie prof. Mikołaja Szymańskiego.


Jeszcze jedna rzecz, która nikomu raczej w niczym nie pomoże, ale przynajmniej się pochwalę: kiedy byłem młody sam bawiłem się w tłumaczenie Sienkiewicza na łacinę. Gdzieś na komputerze został mi z tego okresu fragment pt. "List Petroniusza do Nerona", który miał zostać przesłany do "Nowego Filomaty"... może kiedyś go znajdę, poprawię i prześlę - wtedy może go będę mógł gdzie wysłać/udostępnić.
Uwaga: Ponieważ liczba użytkowników, którzy nie czytają podstawowych założeń regulaminu, sukcesywnie wzrasta, posty szczególnie irytująco łamiące zasady będą kasowane. Bez względu na żadne płacze i protesty.
Pozdrawiam.
AL
arana
Peregrinus
Posty: 21
Rejestracja: pn 14 paź 2013, 22:15

Re: szukam dzieł polskich autorów po łacinie

Post autor: arana »

...kiedy byłem młody sam bawiłem się w tłumaczenie Sienkiewicza na łacinę. Gdzieś na komputerze został mi z tego okresu fragment pt. "List Petroniusza do Nerona", który miał zostać przesłany do "Nowego Filomaty"... może kiedyś go znajdę, poprawię i prześlę - wtedy może go będę mógł gdzie wysłać/udostępnić.

Zamieść koniecznie, proszę. Jestem ciekawa, czy przekład zachował melodię oryginału.
bandziol20
Peregrinus
Posty: 11
Rejestracja: pt 25 paź 2013, 12:38

Re: szukam dzieł polskich autorów po łacinie

Post autor: bandziol20 »

I jeszcze jakbyś mógł to scenę jak Ursus pokonał byka. :roll:
arana
Peregrinus
Posty: 21
Rejestracja: pn 14 paź 2013, 22:15

Re: szukam dzieł polskich autorów po łacinie

Post autor: arana »

I jeszcze jakbyś mógł to scenę jak Ursus pokonał byka. :roll:
To był (...) potworny tur germański (...)


:lol:
bandziol20
Peregrinus
Posty: 11
Rejestracja: pt 25 paź 2013, 12:38

Re: szukam dzieł polskich autorów po łacinie

Post autor: bandziol20 »

Jak jest tur po łacinie ? Może też taurus ? to brzmi podobnie.
Hoc monstrus taurus germanicus erat.
arana
Peregrinus
Posty: 21
Rejestracja: pn 14 paź 2013, 22:15

Re: szukam dzieł polskich autorów po łacinie

Post autor: arana »

Zygmunt Herberstein, (...) zostawił dzieło „Rerum Moscoviticarum Commentarii”, napisane r. 1549, w którem pomieścił dwie ryciny, przedstawiające tura i żubra. Nad wyobrażeniem tura znajduje się napis: „Urus sum, polonis Tur, germanis Aurox: ignari Bisontis nomen dederant”. (Urus jestem, po polsku tur, po niemiecku aurox. Nieuki bizonta nazwisko mi dali). (p.m.) Rysunek przedstawia poprostu dzikiego wołu, który był niewątpliwie protoplastą naszego bydła domowego.

Z "Encyklopedii staropolskiej" Zygmunta Glogera
http://literat.ug.edu.pl/glogers/0039.htm
arana
Peregrinus
Posty: 21
Rejestracja: pn 14 paź 2013, 22:15

Re: szukam dzieł polskich autorów po łacinie

Post autor: arana »

A tu masz ryciny:

http://tiny.pl/q9cd4
NatTadi23
Peregrinus
Posty: 3
Rejestracja: wt 02 wrz 2014, 14:54

Re: szukam dzieł polskich autorów po łacinie

Post autor: NatTadi23 »

Dziękuję mi również się przydadzą.
JoaGall24
Peregrinus
Posty: 4
Rejestracja: ndz 21 wrz 2014, 10:21

Re: szukam dzieł polskich autorów po łacinie

Post autor: JoaGall24 »

Przydatne :D
kuchareczka76
Peregrinus
Posty: 3
Rejestracja: wt 03 lut 2015, 15:58

Re: szukam dzieł polskich autorów po łacinie

Post autor: kuchareczka76 »

Bardzo dziękuję, ja szukałam dzieł polskich autorów po łacinie. Mnie się bardzo przydadzą.
tofik12
Peregrinus
Posty: 3
Rejestracja: śr 18 lut 2015, 19:49

Re: szukam dzieł polskich autorów po łacinie

Post autor: tofik12 »

Mnie również przydały sie tytuły dzieła polskich autorów po łacinie. Super dziękuję.
loginanny
Tribunus militum
Posty: 109
Rejestracja: wt 28 lip 2015, 15:53

Re: szukam dzieł polskich autorów po łacinie

Post autor: loginanny »

O, tak, fragmenty '' Quo vadis '' po łacinie to super sprawa.
ktoś powinien przetłumaczyć i wydać po łacinie całą książkę, jakby się czytało po łacinie to zupełnie inny klimat. Pobawię się w tłumaczenie :)
ODPOWIEDZ